Я зорями назву своїх учителів,

Бо як іще ніжніше їх назвати?

Як батько, вчитель у життя мене повів,

Його красу розкрив мені як мати.

Я піснею назву своїх учителів.

Бо слово їхнє ніби музика лунає

І сплівших у вінки палких вогнистих слів

У душі наші щедро закладає.

За часи існування  Тернівської загальноосвітньої школи  педагогами тут були  незвичайні люди, які залишили по собі добру пам’ять.

Дардан Тамара Павлівна

Професія, яка зробила життя Тамари Павлівни Дардан щасливим, виявилась вічною і невмирущою. Учитель, організатор позакласної роботи, директор школи – це шлях, високого її професіоналізму та працелюбності.

Народилася  Тамара Павлівна 27.09.1927 року с. Музиківка Херсонського району Херсонської області. У 1950 році закінчила  Золотоніське  педучилище і направлена на роботу у місто Рокитне Рівненської області. З 1953 року стала працювати в Тернівській середній школі Смілянського району Черкаської області. У 1958 році закінчила  Черкаський педагогічний інститут за фахом вчитель російської мови та літератури. Тамара Павлівна талановита людина, педагог-творець, майстер своєї справи.

У 1969 році молоду енергійну вчительку помітили  та делегували в Москву на Всесоюзний з’їзд педагогів. А вже з 1971 року її призначено директором Тернівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Робота такого директора – більш ніж робота. Це високе покликання, це – особливе життя.

За довгу і сумлінну працю Дардан Т.П. присвоєно почесне звання «Заслужений працівник  освіти України» (1995 рік),

нагороджено нагрудним знаком «Відмінник освіти України» (1999рік) , Почесною грамотою Міністерства освіти України (1978 рік),

Почесною грамотою відділу освіти Смілянської РДА (1997 рік),

Почесною грамотою обласного управління освіти і науки (2008 рік),.

Тамара Павлівна – лауреат премії імені народного учителя О.А. Захаренка (2007рік).

Шістдесят років педагогічної праці віддала дітям, з них сорок – на посаді керівника школи. Завдяки її ентузіазму, в селі побудована нова трьохповерхова школа, яка стала рідною на все життя.

З 2010 року  Дардан Тамара Павлівна на заслуженому відпочинку, та засіяні добрі зерна на родючому освітянському полі дають дружні сходи. Її досвід відіграє важливу роль у становленні та професійному зростанні багатьох педагогів, а її мудрі поради завжди є невичерпними.

Слободяник Антоніна Євдокимівна

вчитель української мови

та літератури,

заступник директора з виховної роботи.

Учитель…  Стільки в цьому слові доброго, красивого, вічного. Це людина, яка допомагає «розправити крила», дістати «путівку в життя». Саме такою  є Слободяник Антоніна Євдокимівна.

Народилася  Антоніна Євдокимівна в с.Молодецькому Маньківського району 25 серпня 1946 року.

Після закінчення Смілянської школи-інтернату №2 разом з Атестатом одержала Посвідчення старшої вожатої і направлена працювати в Тернівську середню школу (1964 рік), пізніше закінчила філологічний факультет Черкаського педагогічного інституту. Відтоді й утверджує рідномовний простір у шкільному середовищі та селі, виховує доброту, чуйність, працелюбність, навчає пізнавати та цінувати життя, прагнути досконалості.

Щоб охопити увагою кожного учня, створює при сільському Будинку культури Будинок піонерів на громадських засадах (1968 рік). Індивідуальний підхід до учнів став на першому плані. Беручи до уваги інтереси дітей, анкетне опитування учнів і батьків, організувала роботу більше 15 гуртків, керівниками яких стали батьки та громадськість села.

Антоніна Євдокимівна разом з учнями організувала роботу «Тимурівського» загону, взяли на облік ветеранів Великої Вітчизняної війни, ветеранів праці, людей, які потребували дитячої уваги, тримали над ними шефство, влаштовували для них концерти.

Проводили свята вулиці, зустрічі з цікавими людьми, звіти перед громадськістю, спортивні змагання.

Робота Слободяник А.Є. неодноразово вивчалась районним та обласним відділами освіти, вона була делегатом республіканського з’їзду працівників освіти в м. Києві, на якому ділилась досвідом і за активну участь у вихованні підростаючого покоління в 1976 році нагороджена медаллю Президії Верховної Ради СРСР «За трудовое отличие».

Антоніна Євдокимівна довгий час була організатором позакласної роботи, заступником директора з виховної роботи і всю систему праці з дітьми підводила до висновку: щоб стати особистістю, потрібно постійно прагнути до морального вдосконалення, і найвище призначення людини на землі – творити добро. Вона вчитель-методист, спеціаліст вищої категорії, відмінник освіти України, неодноразово  нагороджувалась грамотами обласного  управління та районного відділу освіти.

Антоніна Євдокимівна – невтомна трудівниця на освітянській ниві. Та головне, напевно, що вона вміє творити, вміє слухати дитячі серця і зігрівати ласкою, вміє запалити вогнем високої любові до рідного Слова і рідного краю.

Слободяник А.Є. тепер на заслуженому відпочинку, та її ім’я і сьогодні часто звучить у школі і щоразу з глибокою шанобою та вдячністю.

Апілат Ганна Іванівна

учитель початкових класів,

вчитель української мови та літератури

В 1954 році після закінчення Черкаського педучилища Ганна Іванівна направлена в Тернівську середню школу. Цього року відбувся з’їзд комсомолу України, який прийняв рішення для підняття роботи з дітьми направити випускників педучилищ в школи старшими вожатими. З молодечим запалом і ентузіазмом поринула Ганна Іванівна в роботу. Учнів у школі було більше 500, діти потяглися до роботи. Цікаві піонерські збори, романтичні походи, екскурсії, диспути, різні ігри, художня самодіяльність захоплювала дітей, і до пізнього вечора були вони в школі. Робота приносила задоволення.

В 1958 році Апілат Г.І. була переведена вчителем початкових класів. Працювала і вчилася заочно в Черкаському педагогічному інституті на філологічному факультеті. Успішно закінчила навчання, але так і залишилася працювати класоводом, не могла відійти від дітей, улюбленої справи. Довірливі і щирі учні відповідали вчительці своєю любов’ю і прихильністю. Вранці зустрічають біля будинку і по черзі з гордістю несуть до школи сумку вчительки. Часто вранці ждуть біля хвіртки і дарують вчительці пісню. Це щоб був хороший настрій на трудовий день. Тільки ради цього хочеться жити і працювати – говорила Ганна Іванівна.

Пропрацювала Апілат Г.І. в школі 55 років. Випустила багато учнів. Вчила не одне покоління односельчан. Серед учнів-випускників чимало вчителів, лікарів, інженерів, бізнесменів, бізнесменів, робітників різних робітничих професій. Але вони схожі між собою одним – всі порядні, шановані люди, хороші працівники, турботливі батьки.

За досягнення в роботі Ганна Іванівна нагороджена грамотами, значком «Відмінник народної освіти», присвоєно звання «Старший учитель» та «Учитель методист».

Романюк Марія Адольфівна,

учитель початкових класів.

   Народилася 1.10.1942 року в с. Літовиче Кокчетавської області. Закінчивши середню школу, продовжила навчання в Криворізькому педагогічному інституті, де здобула спеціальність учитель початкових класів. Трудову діяльність розпочала в 1966 році, а в Тернівській школі працювала з 1970 року по 2002 рік.

Зі слів Марії Адольфівни.

Нещодавно здавалося, що на світі так все легко і просто. Дім, школа, друзі. Це дійсно казковий щасливий Світ.  Але час невпинно лине вперед, летить, як швидкий потяг у незвідану даль. І ось ми вже дорослі. Сторінка життя Дитинства перегорнута, і як би ми не кричали, щоб зупинити час, то наші слова лишаються беззвучними нотами, які розтанули у всесвіті. Нам хочеться хоч в уяві повернутися в ті роки, де нас щодня з усмішкою зустрічала перша вчителька Романюк Марія Адольфівна. Вона розкривала нам життя яскравими фарбами, і ми, ніби на крилах з нею подорожували.

Марія Адольфівна – людина світла душею, чесна, чуйна, працелюбна. Ми її бачили то радісною, то сумною, то палкою, то стриманою, але завжди красивою, енергійною, непосидючою.

Вона виконувала функцію мудрої, ніжної мами, досвідченого психолога, яка уміла навчити, розрадити, підтримати.

Нас, своїх учнів, вона зробила щасливими, відкривши красу рідного краю, чудових українських пісень, посіявши в душах повагу до людей.

І нам хочеться вклонитися дорогій Марії Адольфівні, спеціалісту вищої категорії, зігріти її серце своєю любов’ю, бо вона у кожній нашій клітинці і завжди буде присутня у наших, уже дорослих душах.

                                                                                   Її учні: Слободяник Олена,

Соляренко Таїса

Петренко Валентина Євгеніївна –

учитель російської мови та зарубіжної літератури

Молодою та енергійною прийшла Валентина Євгеніївна на роботу  в Тернівську ЗОШ у 1987 році, де свій запал віддавала дітям на протязі 23 років.

Петренко Валентина Євгеніївна
Світличний Павло Миколайович – учитель іноземної мови

Світличний Павло Миколайович –

учитель іноземної мови

Клименко Борис Васильович – військовий керівник

Клименко Борис Васильович

військовий керівник

Слободяник Анатолій Антонович –

майстер виробничого навчання

Тернівська школа та село гордиться, що тут працював і навчав учнів чесний, працелюбний, щирий і відданий своїй справі майстер виробничого навчання Слободяник Анатолій Антонович.

Народився він 14 червня 1941 року в с. Тернівка Смілянського району.

Слободяник Анатолій Антонович

Дитинство пройшло в рідному селі в чеканні батька з війни. Та не судилося побачити його. В ці важкі воєнні та повоєнні роки виховувала і навчала мама. Своє життя Анатолій Антонович вирішив присвятити праці на землі.

Після закінчення Уманського сільськогосподарського технікуму працював у дослідному господарстві токарем, комбайнером, бригадиром тракторної бригади. За сумлінну працю мав безліч нагород, тому і запросили його в школу майстром виробничого навчання.
Слободяник А.А. навчав учнів любити професію хлібороба, був вимогливим і справедливим до учнів і до себе. Він доклав багато зусиль, професійної майстерності, мудрості і батьківського тепла, щоб згуртувати учнів до роботи в учнівській виробничій бригаді, зробити колектив єдиним цілим, міцним і дружнім.

Анатолій Антонович створив у школі тракторний парк і учнівська виробнича бригада власними тракторами обробляла 60га землі. Тут, під керівництвом наукових працівників дослідної станції, проводилися досліди по вирощуванню нових сортів пшениці, ячменю, кукурудзи, цукрових буряків і мали великі успіхи.

Разом з учнями на неудобах села він посадив більше тисячі сосон.
Протягом десятка років учні Слободяника А.А. були переможцями обласних та республіканських змагань «Золотий леміш», «Юні господарі землі» та інших. У 1972 р. члени учнівської виробничої бригади нагороджені поїздкою на Всеукраїнську виставку досягнень народного господарства в м. Москву.

У 1974 – 1978 роках учню – трактористу Задорожньому О. було вручено Почесну Грамоту Міністерства освіти УРСР і ЦК ВЛКСМ.
Почесне звання кращого юного тракториста України здобув учень Клименко О., члени виробничої бригади нагороджені призом імені Героя Соціалістичної Праці П.О.Журавського та трактором Т-40, а член виробничої бригади Слободяник Сергій нагороджений Медаллю Президії Верховної Ради СРСР «За трудову відзнаку».
На базі Тернівської СШ проходить Всесоюзний семінар керівників учнівських виробничих бригад. За підсумками республіканського соціалістичного змагання учнівській виробничій бригаді Тернівської школи (керівник Слободяник А.А.) присвоєно І місце і нагороджено грамотою МО УРСР і ЦК ВЛКСМ та вручено трактор Т-25.

Анатолій Антонович деякий час працював на Смілянському радіо приладному заводі старшим майстром.
У 1989 році з метою удосконалення системи професійно-технічної освіти, при Тернівській школі створено філіал Корсунь-Шевченківського професійно-технічного училища і Анатолій Антонович знову запрошений навчати учнів тракторної справи. Він своїми руками створив зразковий кабінет тракторної справи. Кожне його заняття відзначалося високою майстерністю, глибоким змістом, різноманітними методичними прийомами, що допомагало готувати висококваліфікованих механізаторів сільського господарства Смілянщини.
Він завжди любив голос життя на землі, тому односельчани бережуть пам’ять про нього.
Зі спогадів директора школи Дардан Т.П.

Коломієць Володимир Степанович

військовий керівник

(1951-2005)                  

Народився 27 січня 1951 року в с. Попівка, Смілянського району Черкаської області.

Коломієць Володимир Степанович

У 1968 році закінчив Тернівську середню загальноосвітню трудову політехнічну школу.

1968-1969 – здобув освіту електромонтера по експлуатації промислових електроустановок в технічному училищі м. Сміли

1969-1971 – служба в Радянській Армії.

1973 – одружився.

1971-1984 – працював електромонтером зв’язку і сигналізації в Черкаській обл.

01.10.1984-01.09.1994рр.-військовий керівник Тернівської школи.

З 1994-2005рік- вчитель трудового навчання Попівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

1985-1990 – навчання в Уманському державному педагогічному інституті    ім. П.Г.Тичини.

За сумлінну працю був нагороджений Почесними грамотами Черкаського обласного відділу освіти(1989, 1992рр), а також Смілянським районним відділом освіти( 1987,1993).

У1988 році за активну участь в ідеологічній роботі був занесений на Дошку

Пошани ідеологічного активу Смілянського району.

Де б не працював Коломієць В.С., завжди користувався авторитетом і повагою серед колег і учнів. Він повністю віддавався роботі. Мав багато

друзів і прихильників. Завжди був поряд з тими, хто потребував допомоги.

Безкорисливий, відвертий, трудолюбивий, «майстер на всі руки». Він вмів вправно працювати з деревом, металом, відремонтувати будь-який

електроприлад, змайструвати власноруч якийсь механізм для роботи на городі. В нього вчилися не лише учні, а й дорослі.

Його гордістю завжди була сім’я і в першу чергу діти – син і дочка, для яких жив, віддавав все своє батьківське тепло.

31.05.2005 року після тривалої хвороби помер.

Зі слів дружини Коломієць Л.М.

Клименко Анатолій Григорович 

учитель математики

Клименко Анатолій Григорович

Клименко А.Г.  з 1981 по 1996 роки працював учителем трудового навчання, креслення та малювання в Тернівській середній школі. Педагогічне кредо Анатолія Григоровича – люби, пізнай, зрозумій, допоможи! Саме така педагогічна позиція допомогла вчителю створювати дружні стосунки з учнями. Це людина,  яка має розвинені комунікативні та організаторські здібності, високий рівень духовної та загальної культури, почуття такту, делікатність.

Він справжній учитель. Надзвичайно по-вчительськи переживав за стан справ у школі, прагнув сповнити шкільне життя атмосферою творчої праці, цікавими захопливими справами.

Анатолій Григорович не один рік був головою профспілкового комітету школи. Намагався зробити все, щоб у колективі була здорова доброзичлива атмосфера.

Він людина творча і непосидюча. Понад усе любить українську пісню, грає на бандурі, бере участь у художній самодіяльності.

Євтушевська Тетяна Федорівна – учитель української мови та літератури

Євтушевська Тетяна Федорівна –

учитель української мови та літератури

Ткаченко Василь Іванович – військовий керівник

Ткаченко Василь Іванович 

військовий керівник

Клименко Сергій Євдокимович,

директор школи

Мабуть, кожна людина вважає, що її місто чи село, де вона народилася і живе, найкращий куточок землі. Адже воно тебе викохало на своїх долонях, збагатило своєю красою. Ти його часточка, його син і надія.

Таким для Сергія Євдокимовича було село Тернівка. Воно гордо несе свою славу ще з 16 століття. Саме тут переплітається славна давнина і запал його молодості.

Клименко Сергій Євдокимович, директор школи

Народився Сергій Євдокимович 1908 року в с.Тернівці, Смілянського району. Тут закінчує школу, потім природничий факультет Черкаського педагогічного інституту.

1936 року, ще молодого, повного сил і енергії, Сергія Євдокимовича призначено директором Тернівської школи, ще тої, старенької. Але стільки ж хорошого і доброго бачила вона. Сьогодні забута, яка скромно, по-старенькому трудиться для села, задумливо принишкла під кронами сухуватих тополь і можливо, в сумовитій задумі пригадуються їй незабутні, неповторні дні, так як і учителям, які щоденно зустрічали школярів.

Керівник школи – серйозний, відповідальний, батько шкільної родини. Богом йому дана висока працездатність, вроджене вміння дивитись на світ оптимістично й упевнено.

Тільки-но розправив крила, та розпочалась Велика Вітчизняна війна. Його відправлено на Урал. Працював в заводі, де виготовляли снаряди, зброю для фронту. Після війни повертається в село і продовжує очолювати колектив. З 1945 по 1969 роки – він весь у праці, роздумах, у шуканнях, сподіваннях, сповнений віри в краще майбутнє.

Діти нашого села і навколишніх хочуть вчитись. Класи переповнені (по 35-40 учнів). Сергій Євдокимович організовує толоки. Учителі, учні, батьки самотужки, будують додаткові приміщення школи, їдальню.

Тернівська середня школа щороку тримала першість серед шкіл району по навчанню, вихованню, а Сергій Євдокимович, мов той шляхетний вершник, кликав колектив на нові і нові справи.

Із свідчень колег.

Жак Марія Іванівна, вчитель математики, вихователь групи продовженого дня

Жак Марія Іванівна,

вчитель математики, вихователь групи продовженого дня

Мама Марія Іванівна – мудрість, стриманість, порядність, тепло і затишок нашої оселі. Середню освіту здобула в Черкасах, згодом закінчила і Черкаський педагогічний інститут. Вона мала глибокі знання з усіх предметів, але математику любила над усе.

Вона була тактовна, інтелігентна, ввічлива. З 1955р. по 1974р – працювала математиком у Попівській школі, а з1974 по 1981 – вихователем групи продовженого дня у Тернівській школі.

Жак Володимир Кузьмович, учитель історії

Жак Володимир Кузьмович, учитель історії

Тато Володимир Кузьмович після закінчення сільської школи з 1946 по 1950р. навчався в Миколаївському суднобудівному технікумі, а з 1951 по1957р. в Одеському державному педагогічному інституті  ім.Ушинського.

З 1958 по 1984 працював учителем історії у Тернівській ЗОШ. Він був патріотом школи і села, любив землю був чесним, порядним, відданим своїй справі.»

З листа доньки Владлени Володимирівни.

Чорнобривець Микола Григорович, учитель математики

Чорнобривець Микола Григорович,

учитель математики

   Народився 1921 року в с. Текліно на Смілянщині. Закінчивши навчання в сільській школі, вступив до Черкаського педагогічного інституту на фізико-математичний факультет, та в 1941 році навчання перервала Велика Вітчизняна війна.

Багатьох студентів їхнього факультету відправили в Сталінградську область, де обслуговували та ремонтували військові літаки. Там і пройшли ті страшні роки, а з 1945 по 1949 роки продовжував навчання в інституті. З 1949 року по 1978 рік працював учителем математики в Тернівській школі, бо розумів, що учительство творить народ, творить його в найвищій іпостаті.

Мій тато Микола Григорович був вимогливим, справедливим, знаючим, інтелігентним, об’єктивним. Через його руки пройшло не одне покоління. Освіті він віддав 29 років.

Син Анатолій (зам. міністра МВС)

Чорнобривець Марія Миколаївна, учителька молодших класів

Чорнобривець Марія Миколаївна,

учителька молодших класів

 Моє село Тернівка – це найпотаємніша книжка, яку я розкрила ще в 1923 році. Стільки воно подарувало мені сонця і тепла, пестило теплими своїми променями, а квіти сліпили очі своєю красою.

Та зустрічалась я тут і з чорними днями: голодом 1933 року, злиднями, роками жорстокої війни. Ці події сколихнули нашу землю, адже війна і голод найстрашніше, найжорстокіше лихо, бо страждають всі люди, плачуть матері і вдови, зростають сиротами діти.

Здобувши освіту в Черкаському педагогічному інституті, навчала найменших діток односельчан, в життя яких ще довго вривалася війна іржавими мінами і снарядами.

Я навчала їх і виховувала, допомагала і підтримувала, раділа і сумувала разом з ними, надихала на кращі вчинки. Всім потрібна була моя увага, добре слово, лагідна усмішка. Цій справі я присвятила 25 років.

Із щирої бесіди.

Склярук Олександра Станіславівна, учителька російської мови та літератури

Склярук Олександра Станіславівна,

учителька російської мови та літератури

 Народилася 20.10.1925 року в с.Тернівці Київської губернії.

Коли перегортаю книгу життя, то огортає сум. Чим ми, діти, завинили, що довелось так багато перегорювати. В 1933 році пішла у 1 клас. Голод, недоїдання.

Господь благословив на муки і скорботу. Та народ не втратив віри у життя. Училась на відмінно і у 1941 році закінчила 8 класів Тернівської школи. Та знову крик матерів і сльози дітей. Господарями в селі стали фашисти. Всі наші рожеві мрії зруйновані. Великою ціною наших батьків далася воля. 28 січня 1944 року село було звільнено від фашистів і я продовжувала навчання в Смілянській школі   № 22 (станція ім.Шевченка). З 1945 по 1947 роки навчалася в Смілянському технікумі харчової промисловості, а з 1950 по 1955 роки в Черкаському педагогічному інституті.

В Тернівській школі працювала з 1965 по1988 роки – виховатилем групи продовженого дня, учителем російської мови та літератури, організатором позакласної роботи.

Нагороджена Грамотами Міністерства освіти, Почесними грамотами Черкаського відділу освіти, маю значок «Відмінник народної освіти».

Думаю, хоч як не важко було жити, та шлях пройшла з чистою душею.

Із щирої бесіди.

Безверха Раїса Федорівна, учитель хімії та біології

Безверха Раїса Федорівна,

учитель хімії та біології

Народилася 16.03.1910 року в с. Тернівці на Смілянщині. Тут закінчила школу, згодом природничий факультет Черкаського педагогічного інституту.

Початок трудової діяльності розпочала у Млієві. Там одружилась, та коли чоловіка, директора Мліївської середньої школи назавжди забрала Велика Вітчизняна війна, вона повернулася в рідне село і присвятила своє життя вихованню синів та учнів Тернівської школи, в якій працювала з 1945 по1972 рік.

Учні любили і знали хімію, щороку займали перші місця на районних та обласних конкурсах, олімпіадах, багато разів переможці направлялися на Всесоюзну виставку народного господарства в м. Москву.

Кожен її день був сповнений творчістю і радістю спілкування, була щирою, відвертою у стосунках із дітьми.

Проводячи уроки та досліди на ділянках школи, вона привчала учнів шанувати землю, берегти природу, часто підкреслювала, що природа – то велике творіння Боже, колиска людства, втілення краси і добра.

Раїса Федорівна застерігала, щоб людина не перетворювала природу на свою служницю, намагаючись силою взяти її скарби, бо не оббереться лиха. Так і трапилось. То ж тепер ми, правнуки Раїси Федорівни, закликаємо всіх: Схаменіться, люди! Збережемо природу! Посадимо дерево! Не ждімо милості від природи!

Із свідчень колег, дітей, внуків.

Баранник Микола Олексійович, учитель фізики та астрономії.

Баранник Микола Олексійович,

учитель фізики та астрономії.

Народився 1935 року в невеличкому селі Коробівка Золотоніського району в сільській родині.

Кмітливість і допитливість ще з дитячих літ визначили його подальшу долю.

Улюбленими предметами були фізика і астрономія, захоплювався конструюванням та моделюванням, то ж і вирішив після школи навчатися на фізико-математичному факультеті Черкаського педагогічного інституту, який закінчив в 1957 році. В Тернівській школі працював з 1958 по 1995 рік. Тут учнів навчав законам фізики та астрономії, які сам досконало знав.

Вивчав з вихованцями зоряне небо, був керівником технічних гуртків: авіамоделювання та судномоделювання, картенгістів. Улюбленою грою радіолюбителів, особливо для хлопчиків, була «Охота на лис».

Його учні із своїми моделями брали участь в районних та республіканських змаганнях. Любов до цієї справи настільки виявилась велика, що Мельниченко Сергій став пілотом, і служив в одній частині з Юрієм Гагаріним, а Доброштан Борис після школи подався в морфлот.

Особливу увагу приділяв лабораторним роботам, фізичному практикуму, а кабінет фізики привертав око усіх учителів району. Вже далеко за обрієм лишились молодість, бурхливі, сповнені ентузіазму, творчого натхнення та самовідданості десятиліття. Все це знайшло своє місце лише на засніжених сторінках пам’яті випускників.

Зі слів колеги Слободяник А. Є.

Оришечко Софія Денисівна, учитель української мови та літератури

Оришечко Софія Денисівна,

учитель української мови та літератури.

Народилася 1925 року в селі Михайлівці Кам’янського району Черкаської області. Здобувши середню освіту, продовжила навчання в Черкаському педагогічному інституті на філологічному факультеті, а з 1946 року працювала в Тернівській школі. Тут одружилась. Два сини продовжують традиції родини.

Добре ім’я – найкраще багатство.

Наша пам’ять назавжди закарбувала образ Софії Денисівни, якій ми вдячні всим кращим, що є в наших серцях. Сьогодні ми звеличуємо її святу материнську любов, натруджені руки, які вели стежиною знань в далеку дорогу життя.

Більше двох десятиліть учителювання зуміла вона створити справжній храм рідного слова в душах своїх вихованців.

Кожен її урок: як відкриття, як одкровення, як безцінний подарунок. Ми її дуже любили, бо всім потрібна була її увага, її слово, її усмішка. В неї був свій секрет неперевершеності як Учителя, як Людини.

Софія Денисівна завжди всіх бачила, відчувала, виховувала почуття відповідальності за вчинки, розвивала мислення, культуру мовлення, виховувала громадянські почуття.

Учителька досягла своєї мети в житті і праці.

Наші успіхи – це гідна винагорода дорогій Софії Денисівні.

Її вихованці:  Темченко Людмила Леонідівна- завуч Київської школи учитель української мови та літератури.

Бондар Ніна Михайлівна – вихователь  дитячого садка.

Надгребельний Анатолій Ілліч, учитель музики, директор вечірньої школи

Надгребельний Анатолій Ілліч,

учитель музики, директор вечірньої школи, завідуючий відділенням Корсунь-Шевченківського ПТУ №33.

Народився 26.03.1938 року в с. Тернівці в селянській родині. Після закінчення Тернівської середньої школи з 1956 по 1959 роки служив в армії в полку охорони ставки головного командування    м. Москви.

З 1959 по 1962 роки навчався в сільськогосподарському технікумі, де здобув професії зоотехніка, водія, механіка, тракториста.

Життя сповнене молодої енергії й завзяття. Постільки понад усе любив співати і грати на баяні, його в 1963 році запрошують в Тернівську школу на посаду учителя музики та навчати старшокласників тракторній справі. В цьому ж році поступає на навчання в Черкаський педагогічний інститут, щоб здобути професію педагога і закінчує в 1969 році.

При Тернівській школі працювала і вечірня школа, в якій Анатолій Ілліч був директором з 1968 по 1978 роки, одноразово читав там хімію та біологію.

З 1989 року при Тернівській школі було відкрито відділення Корсунь-Шевченківського ПТУ №33, в якому був завідуючим по 1997 рік.

Анатолій Ілліч був добрий, щирий, відвертий, завжди готовий прийти на допомогу.

Людяність, здатність до співпереживання, співчуття – це головний зміст його життя.

Син Олександр.

Заславська Галина Григорівна, учитель хімії та біології, заступник директора з навчально-виховної роботи.

Заславська Галина Григорівна,

учитель хімії та біології, заступник директора з навчально-виховної роботи.

Народилася 26.07.1927 року в с. Тернівці Смілянського району Черкаської області. Тут здобула середню освіту, а в 1950 році закінчила природничий факультет Черкаського педагогічного інституту.

Розпочала трудову діяльність в м. Калінінграді в 1954 році на посаді учителя хімії та біології. З 1961 по 1993 рік працювала в Тернівській середній школі, а з 1972 року по 1982 – заступником директора з навчально-виховної роботи. Класи були по 48-55 учнів. Рани війни ще не загоїлись, то ж кожен наш урок і захід був піднесений, герої війни жили серед нас і ми виховували учнів на прикладах героїзму.

Ми щороку з колегами возили учнів на екскурсії, побували в багатьох куточках нашої країни.

Я навчала дітей законам хімії і біології, їх значення в нашому житті, відчувати і розуміти природу, вболівати за неї і допомагати.

Навчала усвідомлювати, що кожен з нас – людина, яка належить природі і в той же час є відповідальною за неї. Я розкривала суть загальновідомої істини: людина і природа – одне ціле. І доки в небезпеці буде природа, до тих пір не жити спокійно і людству.

Зі слів Галини Григорівни під час зустрічі

з волонтерським загоном 2008 р.

Це творча людина, прекрасний педагог, доброзичлива, людяна, мудра.

Галина Григорівна спеціаліст вищої категорії, має грамоти, віддана своїй справі особистість, яка обрала змістом свого життя вічний неспокій, постійні хвилювання, турботу про інших.

Думка колег  

Клусовський Леонід Йосипович, учитель хімії та біології.

Клусовський Леонід Йосипович,

учитель хімії та біології.

Народився 10.01.1945 року в с. Санжарисі на Смілянщині в селянській родині. Закінчивши 8 класів Санжариської школи, продовжив навчання в Тернівській середній школі.

З 1965 по 1968 рік- служив в армії, а згодом закінчив Черкаський педагогічний інститут.

У Тернівській школі був учителем хімії та біології з 1973 по 2001 рік. Всі роки працював над проблемою формування пізнавальних інтересів до знань, до кращого засвоєння матеріалу та його застосування.

Леонід Йосипович вивчаючи з учнями хімічну науку, розвивав вміння спостерігати, класифікувати, пояснювати хімічні явища, що відбуваються в природі, в лабораторії, на виробництві та в побуті. На заняттях формував вміння грамотно застосовувати свої знання з хімії в трудовій діяльності, спілкуванні з природою, уміло розкривав внесок хімії у формування наукової картини світу, сприяв розвитку творчих здібностей, вихованню екологічної культури.

Особливу увагу приділяв роботі на ділянках, клумбах, які були завжди в зразковому вигляді, займався з учнями дослідницькою роботою. Він налагодив зв’язки з вченими Черкаської науково-дослідної станції, разом проводили досліди, виводили нові сорти пшениці та кукурудзи.

Він був ініціатором створення при школі кролеферми, обладнав майданчик, виготовив з учнями клітки, вели щоденники спостережень, – тобто, ростив справжніх природолюбів.

Леонід Йосипович формував вміння планувати трудову діяльність, раціонально використовувати час, робоче місце, формувати уявлення про різні професії, потреби бережливого і економного використання матеріальних засобів.

Леонід Йосипович Клусовський неодноразово нагороджувався грамотами управління народної освіти області за активну участь у республіканському конкурсі на кращу дослідницьку роботу з біології та сільського господарства.

 Думка колег.

Кутовий Анатолій Іванович, учитель фізичної культури.

Кутовий Анатолій Іванович,

 учитель фізичної культури.

Народився 1947 року в с. Хацьки Смілянського району Черкаської області в сім’ї робітників. Батьки зуміли запалити в його душі вогник до знань, тож і закінчив успішно Смілянську школу №14, згодом Черкаський педагогічний інститут по спеціальності учитель фізичної культури.

З 1974 по 2009 рік працював учителем фізичної культури у Тернівській з/о школі. Він, неначе блискуча зірка, лишив яскраве світло по собі.

В основі його буття лежала великодушність. Він був не просто носієм порядності, людяності, а еталоном самодостатньої особистості, з високим порогом гідності, вродженою інтелігентністю.

У нього вчилися учні, батьки і колеги поваги до людей і самоповаги.

Анатолій Іванович учив дбати про своє здоров’я та здоров’я оточуючих.

Освіті він віддав 35 років, був людиною високого професіоналізму, вчителем – методистом, вчителем вищої категорії.

Думка колег 2009 рік

Анатолій Іванович завжди був красивою людиною, тож  і нам часто повторював, що краса людського тіла – це його гармонія, сила, гнучкість. Зовнішній вигляд завжди є відбитком внутрішнього стану душі. Тож треба виглядати завжди елегантним, підтягнутим, здоровим, доброзичливим. Тоді про нас скажуть – яка красива людина.

Випускники 2009 року.

Нецора Неля Миколаївна, учитель хімії та біології.

Нецора Неля Миколаївна,

учитель хімії та біології.

З 1965 по 1971 у Тернівській школі працювала чарівна, ніжна, творча особистість, вчитель з великої літери.

Такою для нас була Нецора Неля Миколаївна, яку доля пов’язала із нашою школою. Вона є та людина, яка народилася з Божою іскрою в серці, не дозволяє їй потьмяніти, згаснути, і сама все життя горить.

Для Нелі Миколаївни праця – це зміст і радість життя. Здавалось, так ніхто не любив нас, дітей, землю і свій предмет, як ця надзвичайно добра жінка.

Їй вдавалося досягати мети навчання і виховання тому, що вона на уроках хімії та біології створювала атмосферу зацікавленості кожного учня в роботі класу;

стимулювала учнів до висловлювання власних думок без страху помилитися; створювала педагогічні ситуації спілкування на уроці, що давало змогу кожному учневі виявити ініціативу, самостійність.

Особливо Неля Миколаївна була щира,  добра і відверта під час роботи на дослідних ділянках, в позакласній роботі.

Вона завжди для кожного учня була добрий порадник, координатор, котра переконує у своїй правоті силою досвіду, мудрості, аргументу, але не наказу.

Вона є та людина – творець, яка перетворить алмаз на сяючий діамант, а землю – на квітучий сад.

Її учні: Бондар О.М.

Шпильова Неля

Буртянська Ганна Давидівна, учитель російської мови та літератури

Буртянська Ганна Давидівна,

учитель російської мови та літератури

Ганна Давидівна увійшла в історію освіти села як взірець щирості душі.

Народилася 1925 року в м. Беребіджан Єврейської автономної республіки.

Здобувши середню освіту, в 1950 році закінчила Криворізький педагогічний інститут по спеціальності учителя російської мови та літератури. Вона досконало знала свій улюблений предмет, добре володіла німецькою та французькою мовами.

У Тернівській школі працювала з 1952 по 1986 рік.

Легкістю, ніжністю і відданістю роботі віє від спогадів про її уроки та позакласні заходи. Розглядаючи твори російських класиків, утверджувала в наших душах добро, чистоту почуттів, віру в прийдешній день, просто і красиво розкривала нам великий художній дивосвіт, невичерпну скарбницю вікових духовних надбань.

В позакласній роботі ми під керівництвом Ганни Давидівни займались пошуковою роботою, цікавилися кіномистецтвом, людьми, чиїми іменами названі вулиці нашого села, проводили Уроки пам’яті, Уроки мужності, присвячені героям ВВ війни.

На уроках ми часто чули вислови: «Не посоромте свого імені», «Гідно збережіть своє ім’я», «Щоб і пляма на ваше ім’я не впала». Ганна Давидівна часто ототожнювала честь батьківщини, честь народу з нашим життям, із можливістю жити чесно, гідно і красиво. Це стало нашою позицією формулою буття.

Думка колег.

Іщенко Тамара Василівна,

учитель математики.

Народилася 1931 року в с.Залевки на Смілянщині в сім’ї селян. В шкільні роки проявляла інтерес до математики, то ж і вирішила здобути математичну освіту. Після закінчення Черкаського педагогічного інституту була направлена в 1957 році в с. Тернівку учителем математики де пропрацювала 38 років.

Маю двох синів.

Матемкатика – це наука, яка розум доводить до ладу, розвиває логічне мислення, і цікава тоді, коли живить винахідливість, здатність міркувати. Я щоденно звертала увагу на розвивальне навчання, організовувала пошук розв’язання математичної задачі, доведення математичних тверджень.

Я завжди звертала увагу на вміння грамотно застосовувати свої знання в трудовій діяльності і намагалась бути не просто педагогом, а партнером, співрозмовником, старшим товаришем.

Щороку була класним керівником, то ж в мене клас був – одна родина, формувала навички організованості, вміння планувати свою роботу, прищеплювала своїм вихованцям любов до науки. Не одне покоління моїх випускників підтверджували свої знання на олімпіадах з математики і продовжили мою справу, також стали учителями математики. Я щоденно стежу за подіями в країні, вболіваю за її долю і хотіла б, щоб всі в житті дотримувались такої формули:

Знання плюс єдність

плюс чесність

плюс патріотизм

Зі слів Тамари Василівни

під час зустрічі

з волонтерським загоном 2009 р.